W naszym cateringu dietetycznym wiemy, że odpowiednie żywienie jest ważnym elementem wpływającym na płodność. Pozwala nam na dostarczenie do organizmu m. in. witamin. Są one nam potrzebne do zachowania dobrego zdrowia. Wśród nich, są takie, które bezpośrednio wpływają na płodność, a następnie harmonijny rozwój dziecka.
Aby dowiedzieć się jakie, warto przeczytać poniższą listę:
Witamina D – jest niezbędna do wytwarzania hormonów płciowych, które wpływają na owulację i równowagę hormonalną. U mężczyzn wpływa na prawidłową pracę jąder, jakoś nasienia i poziom testosteronu. Po poczęciu, zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i bezpieczny przebieg ciąży. Może być nazwana witaminą płodności, ponieważ pomaga w leczeniu większości zaburzeń związanych z brakiem płodności. Kobiety, których poziom witaminy D we krwi był wysoki szybciej zachodziły w ciąże w porównaniu do kobiet z jej niższym poziomem.
W populacji obserwujemy jej niedobór, więc przed zajściem w ciąże warto ją suplementować. Sugeruje się, aby suplementację witaminy D rozpocząć na 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Zaleca się jej przyjmowanie w dawce 800-2000 IU/ dziennie, jednak najlepiej dobrać dawkę, po uprzednim badaniu krwi.
Naturalnym źródłem witaminy D jest słońce. Zaleca się pobyt na słońcu przez 15-20 min dziennie. Witamina ta zawarta jest również w tłustych rybach, tranie lub w jajkach.
Witamina E- często nazywana witaminą młodości. Jest naturalnym antyoksydantem, czyli chroni nasze ciało przed zniszczeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. Witamina ta ogrywa ogromną rolę w utrzymaniu męskiej płodności. Chroni ona nasienie przed uszkodzeniem spowodowanym czynnikami zewnętrznymi. Pływa na potencję, produkcję spermy, aktywność i długość życia plemników. U kobiet odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników, a jej niskie stężenie może powodować zaburzenia owulacji.
Źródła w żywności: nasiona słonecznika, migdały, oliwki, ciemnozielone warzywa, oleje.
Witamina C – badania pokazują, że suplementacja witaminy C może wspomóc płodność kobiet, które mają zaburzoną fazę lutealną. Poprzez swoje działanie przeciwutleniające, poprawia wytwarzanie progesteronu. Niski poziom tej witaminy, obserwuje się w przypadku poronień. Zastosowanie suplementacji witaminą C, poprawia owulację u kobiet oraz przyśpiesza zajście w ciążę. Witamina ta odgrywa ważną rolę w ochronie DNA plemników przed uszkodzeniem, spowodowanym czynnikami zewnętrznymi, zapobiega zlepianiu się plemników, zwiększa ich ilość i ruchliwość.
Witaminę C znajdziemy w cytrusach, papryce zwłaszcza czerwonej, czarnych porzeczkach, truskawkach, natce pietruszki, brukselce, dzikiej róży.
Kwas foliowy
Kwas foliowy jest nie tylko ważny dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Odgrywa ważną rolę w syntezie DNA. Jego niedobór może powodować nieprawidłowy rozwój dziecka, włącznie z wadami cewy nerwowej. Jego niedobór może być przyczyną poronień i powikłań ciąży. U mężczyzn niedobór witaminy powoduje zaburzenia płodności, zaburza jakość nasienia. W jednym z badań wykazano, że jednoczesna suplementacji kwasem foliowym i cynkiem u niepłodnych mężczyzn wykazała wzrost liczby plemników aż o 74 %.
Źródła w żywności: wątróbka, fasola, soczewica, zielone warzywa liściaste.
Witamina B6 – jest regulatorem hormonów. Odpowiada za odpowiedni poziom progesteronu we krwi. Niskie poziomy tego hormonu zaburzają płodność kobiety. Kobiety z wyższym poziomem tej witaminy we krwi szybciej zachodzą w ciąże niż kobiety z niskim poziomem tej witaminy. Dodatkowo pomaga łagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Źródła w żywności: mięso z kurczaka, indyka, brokuł, jarmuż, brukselka, kasza gryczana, ryby, banany.
Witamina B12 odpowiada za syntezę DNA, dlatego jego niedobór w pierwszej fazie ciąży odpowiada za zaburzenia cewy nerwowej u dziecka. Jej niedobór zaburza również owulację oraz może być przyczyną nawracających poronień. Jest to bardzo ważna witamina dla kobiet planujących zabieg in vitro, ponieważ niedobór witaminy powoduje gorszą jakość oocytów. Na niedobór witaminy B12 mogą być narażone kobiety stosujące dietę wegańską oraz cierpiące na dolegliwości przewodu pokarmowego. U mężczyzn suplementacja witaminą poprawiła jakość, ilość i ruchliwość plemników.
Źródła w żywności: mięso, ryby, jajka, mleko, owoce morza.