Artykuły

Składniki mineralne wspomagające płodność


Składniki mineralne wspomagające płodność

Pary starające się o potomstwo szczególnie powinny zwracać uwagę na to, co pojawia się na talerzu. W cateringu dietetycznym wiemy, że jakoś produktów i komponowanych z nich potraw, ma ogromne znaczenie dla zdrowia rodziców i ich potomstwa. 

Szczególnie warto zwrócić uwagę na składniki mineralne, które poprawiają płodność:

Selen - to przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki jajowe i plemniki przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenie chromosomów w DNA, które mogą być przyczyną poronień i wad wrodzonych. Selen jest bardzo ważny dla mężczyzn, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu plemników, odpowiada za ich prawidłowy ruch. W badaniach stwierdzono, że mężczyźni o niskiej liczbie plemników cierpią na niedobór selenu. Odpowiada również za produkowanie testosteronu i tym samym za popęd seksualny.

Źródłem selenu są przede wszystkim orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, ryby, owoce morza.

Żelazo - Badania wykazały, że kobiety, które nie spożywają wystarczającej ilości żelaza, mogą cierpieć na brak owulacji, co może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę nawet o 60%.  U kobiet z zaawansowaną anemią, zapłodniona komórka jajkowa może nie mieć szans na zagnieżdżenie się w macicy, co może skutkować poronieniem.

Źródła w żywności: mięso, ryby, szpinak, zielone warzywa liściaste, nasiona sezamu, rośliny strączkowe, nasiona dyni

Cynk – wchodzi w skład ponad 300 enzymów, które pracują, aby utrzymać dobrą kondycję naszego ciała. Wspomaga prawidłowe podziały komórkowe, reguluje balans hormonów progesteronu oraz estrogenu, stabilizuje pracę układu rozrodczego. Niski poziom cynku w ciele może przyczyniać się do poronień we wczesnych stadiach ciąży. U mężczyzn cynk uważany jest za jeden z najważniejszych pierwiastków śladowych wpływających na ich płodności. Zwiększenie stężenia cynku u niepłodnych mężczyzn wykazało zwiększenie ilości plemników, poprawę ich struktury i jakości oraz zmniejszenie niepłodności u mężczyzn.

Źródła w żywności: mięso, podroby, owoce morza, sezam, pestki dyni, kiełki pszenicy, dziki ryż.

Kwasy tłuszczowe omega- 3 - Kwasy omega-3 mają zdolność wspomagania płodności, stabilizują poziom hormonów i regulują cykl menstruacyjny. Polepszają jakość śluzu szyjkowego, regulują owulację i ogólnie poprawiają jakość macicy, zwiększając przepływ krwi do narządów rodnych. Tłuszcze omega-3 zawierają również dwa kwasy, które są kluczowe dla dobrego zdrowia: DHA i EPA. Wykazano, że brak w czasie ciąży DHA może być związany z przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową u dzieci. Kwasy z grupy omega- 3 mają działanie przeciwzapalne oraz poprawiają wrażliwości komórek na działanie insuliny, co jest ważne dla kobiet z endometriozą czy z zespołem policystycznych jajników. U mężczyzn kwasy te odpowiadają za jakość spermy i nasienia. Badania pokazują, że lepsze wysycenie ciała kwasami omega- 3, zwiększa szanse na zapłodnienie o 40%.

Źródła żywności: siemię lniane, olej lniany, orzechy włoskie, ryby zwłaszcza tłuste np. łosoś, makrela, krewetki, nasiona chia

Koenzym Q 10 – odpowiada za wytwarzanie energii w ciele, dlatego jest niezbędny dla plemników, aby mogły prawidłowo się ruszać. U mężczyzn mających problem z płodnością, bardzo często wykrywane są niedobory koenzymu Q10.  Jak pokazują badania, jest on bardzo ważny dla męskiej płodności, ponieważ jego prawidłowy poziom gwarantuje dobrą ruchliwość plemników oraz odpowiednią ich ilość. 

Regularna suplementacja koenzymu Q10 poprawia jakość komórki jajowej, co za tym idzie poprawia się przebieg ciąż. Wykazano również, że kobiety mające prawidłową zawartość koenzymu Q10 w ciele, nie odczuwały komplikacji w trakcie ciąży i nie doświadczyły typowych dla I trymestru objawów tj. mdłość czy wymioty.

Źródła w żywności: podroby, mięso, zielone warzywa, ryby, orzechy.

Powyższe składniki można znaleźć w żywności. Pomimo tego, że w diecie pudełkowej staramy się dostarczać je wszystkie, są takie jak np. koenzym Q10, który najlepiej jest suplementować. O poczęciu dziecka warto pomyśleć możliwie najwcześniej, tak aby móc zatroszczyć się o prawidłowy poziom mikro i makroskładników w diecie.