Wiosna jest czasem wyczekiwanym przez większość osób. Na targowiskach i sklepowych półkach pojawia się coraz większa ilość świeżych warzyw. Nowalijki cieszą się dużym powodzeniem, również coraz chętniej wykorzystujemy je w naszym cateringu dietetycznym. Jednak wiele osób, rezygnuje z ich spożycia, obawiając się ich jakości
Nowalijki wymagają dużego nasłonecznienia, aby ich proces wzrostu przebiegał prawidłowo. Dlatego najczęściej hoduje się je w specjalnych szklarniach. Aby proces ten przyśpieszyć, często stosuje się dodatkowe nawożenie azotowe. Rośliny wykorzystują azot do procesu wzrostu, a jego nadmiar mogą odłożyć w postaci azotanów. Związki te, same w sobie nie są szkodliwe. To produkty ich przemiany – azotyny, mogą działać szkodliwe na nasze zdrowie. W trakcie transportu, gdy panuje wysoka temperatura i nie ma dostępu do powietrza, mogą przekształcać się w azotyny, a te z kolei w nitrozoaminy, które mogą działać rakotwórczo.
Warzywa w różnym stopniu kumulują azotany. Zdolność do większego akumulowania tych związków mają warzywa liściaste: sałata, szpinak, rzodkiewka. W mniejszym stopniu ogórki czy pomidory.
Przenawożone warzywa łatwo jest rozpoznać, po tym, że nie mają swojego zapachu, szybko tracą swoją jędrność, mają zbyt intensywny lub wyblakły kolor, a także nieadekwatnie dużą wielkość. Warzywa te, należy omijać z daleka.
Aby zmniejszyć narażenie na szkodliwe środki ochrony roślin, najlepiej kupować młode warzywa lub te z upraw ekologicznych. We wczesnych miesiącach wiosny, lepiej wybierać warzywa, które rosną nad ziemią np. pomidory czy ogórki, ponieważ większość toksyn magazynuje się w tych częściach roślin, które rosną pod ziemią. Nowalijek nie należy przechowywać w foli, zaraz po przyniesieniu do domu, należy przełożyć je w bardziej przewiewny pojemnik. Przed spożyciem należy je dokładnie umyć.
Nie należy od razu skreślać nowalijek. Młode warzywa są bardzo zdrowe i potrzebne w naszej diecie.
Rzodkiewki
Spożywanie rzodkiewek pobudza apetyt, poprawia trawienie a także polepsza jasność myślenia. Zawierają siarkę, która korzystnie wpływają na naszą urodę. Warto chrupać rzodkiewkę, aby poprawić wygląd włosów, skóry czy paznokci. Dostarczają dużą ilości witamin i składników mineralnych m.in. potasu - stabilizującego ciśnienie krwi a także witaminę C wspomagającą układ odpornościowy. Są doskonałą przekąską dla osób dbających o sylwetkę- jedna rzodkiewka to tylko 2 kcal!
Sałaty
Każdy rodzaj sałaty, a także inne zielone warzywa liściaste, powinny być podstawą naszej diety. Są skarbnicą witamin i składników mineralnych np. magnezu, potasu, wapnia, witaminy C. Zawierają również spore ilości kwasu foliowego, niezbędnego dla rozwoju płodu. Z tego powodu kobiety planujące lub będące w ciąży powinny rozkoszować się zielonymi liśćmi. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, skutecznie zwalczają wolne rodniki i chronią nasze ciało przed procesem starzenia. Polecane są również osobom na diecie, gdyż dają szybkie uczucie sytości. Jeden liść sałaty masłowej to tylko 1 kcal, a zawarty w nich błonnik daje długotrwałe uczucie sytości. Zalecane jest codzienne spożywanie jednej porcji liściastych warzyw- np. w postaci sałatek, z towarzystwem innych warzyw.
Pomidor
Najbardziej słynna substancją, zawartą w pomidorach jest likopen. Jest to barwnik nadający mu piękny, czerwony kolor. Ma silne działanie przeciwutleniające - chroni nasz organizm przed rozwojem nowotworów płuc czy jelit. Pomidory szczególnie powinny się pojawiać w diecie mężczyzn, ponieważ zapobiegają rozwojowi raka prostaty. Likopen jest lepiej wchłaniany z produktów pomidorowych, które były poddane obróbce termicznej. Sok, koncentrat pomidorowy, sos, zupa czy suszone pomidory zawierają więcej lepiej przyswajalnego likopenu niż surowe warzywa.
Nowalijki są ważnym elementem postu leczniczego. Wkomponowane w różne potrawy, potrafią ciekawie urozmaicić posiłki.