Artykuły

Buraki


Buraki

Niektórzy uwielbiają ich smak. Inni całkowicie ich unikają. Buraki i zakwas z buraków mają swoich zwolenników i zdecydowanych przeciwników. Pomimo tego, nie da się zapomnieć o niesamowitych właściwościach buraków. Dlatego warto wiedzieć, jak wpływają na nasze zdrowie, co wielu czytelników może zachęcić do wprowadzenia ich do codziennego jadłospisu.

W medycynie naturalnej, buraki są znane od wieków, jako lek na wiele dolegliwości. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tym warzywem, ponieważ odkryto, że jest ono naturalnym źródłem azotanów. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ azotany przekształcają się w naszym ciele do tlenku azotu ( NO), który rozszerza nasze naczynia krwionośne, dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo- naczyniowych, nadciśnienia i miażdżycy.  Wypijanie szklanki soku z buraków każdego dnia, znacząco obniża ciśnienie krwi.

Buraki są niesamowitym źródłem przeciwutleniaczy, czyli związków które hamują negatywne działanie wolnych rodników. Wolne rodniki są to substancje, które powodują uszkodzenia komórek, zaburzają ich działanie i tym samym nasilają rozwój różnych chorób. Regularne spożywanie buraków, pomaga wzmacniać nasz wewnętrzny system ochrony przed wolnymi rodnikami. Pomaga to chronić tkanki, przed ich destrukcyjnym wpływem. Komórki zachowują lepszą żywotność, są mniej zniszczone, dzięki temu sprawnie działają,  a my zachowujemy młodzieńczy wygląd.

W burakach znajdują się wysoce bioaktywne przeciwutleniacze takie jak betalaina, fenole (rutyna, epikatechina) które są znane jako doskonałe przeciwutleniacze. Wiele badań donosi, że wypijanie soku z buraka chroni przed uszkodzeniem strukturę DNA, lipidy i białka komórek. W jednym z badań karmiono szczury sokiem z buraka i podawaną rakotwórczą substancję. Wyniki badania pokazały, że uszkodzenie wątroby i stan zapalany, powodowany przez tę substancję, były mniejsze u szczurów pijących sok z buraka. Niestety w wielu stanach chorobowych, następuje nadmierne wytwarzanie wolnych rodników, które dodatkowo wyniszczają nasze ciało. Dzieje się tak w przypadku nowotworów, czy zaburzeń funkcji wątroby, gdzie spożywanie buraków również jest wskazane.

Buraki są zalecane w przypadku przewlekłego stanu zapalnego, który powoduje przewlekłe zaburzenie pracy komórek. Przewlekłe zapalenie jest związane z występowaniem i postępem wielu zaburzeń klinicznych, takich jak otyłość, choroby wątroby, nowotwory czy choroby serca. W jednym z badań wykazano, że podawanie betaliny  z ekstraktu buraka, złagodziło stan zapalny i ból u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.  Również podawanie soku z buraka razem z toksycznymi substancjami, zmniejszało ich negatywny efekt i działało ochronnie na narządy. Zaobserwowano również działanie chemoprewencyjne ( zmniejszenie stanu zapalnego, obniżenie poziomu wolnych rodników, wstrzymanie podziałów komórkowych) w przypadku nowotworów płuc, skóry i wątroby w zwierząt oraz prostaty, piersi, skóry i trzustki u ludzi.

Nie można również zapomnieć o tym, że buraki są źródłem witamin z grupy B, witaminy C, A, kwas foliowy oraz mikroskładników np. wapnia, magnezu oraz żelaza. Składniki te są niezbędne przy produkcji czerwonych krwinek.  Od dawana wiadomo, że buraki są stosowane jako remedium na anemię. Bardzo dobrze poprawiają zawartość hemoglobiny we krwi. Najlepsze działanie w tym zakresie ma zakwas z buraka. Działa leczniczo w przypadku niedokrwistości, ale również oczyszcza wątrobę i nerki, wspiera układ odpornościowy.

Jak zrobić zakwas z buraka? Należy przygotować:

  • Ok. 1 kg buraków
  • Ok. 2 litry wody
  • Kilka obranych ząbków czosnku
  • Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, sól ( ok. ½- 1 łyżki na 1 litr wody)
  • Czasami używa się również kromki chleba

Buraki należy obrać ze skórki i pokroić w grube plastry. Następnie należy je ułożyć w dużym słoju, naprzemiennie z przyprawami i czosnkiem i zalać wodą wymieszaną z solą, tak by przykrywało buraki. Słój należy przykryć gęstą tkaniną i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 5-7 dni. Czas kiszenia jest uzależniony od temperatury otoczenia, a przyśpiesza go dodanie odrobiny poprzedniego zakwasu. Gotowy zakwas należy przelać do czystych i szczelnie zamykanych słoików/ butelek, przechowywać w lodówce. Należy pić rano, na czczo.

Wypijanie zakwasu z buraka jest codziennym rytuałem podczas postu leczniczego. Klienci naszego cateringu dietetycznego, korzystając z diety pudełkowej,  mogą się delektować jego pysznym smakiem każdego dnia :)