Artykuły

7 grzechów głównych osób odchudzających się


7 grzechów głównych osób odchudzających się

Każdy z nas chce wyglądać pięknie i dobrze czuć się we własnej skórze. Czasami jednak w pełnym zaakceptowaniu siebie przeszkadzają nam nadprogramowe kilogramy. Niejednokrotnie jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale także potrzeba wynikająca z naprawy nadszarpniętego zdrowia. W taki sposób zaczyna się proces odchudzania. Aby zakończył się sukcesem, warto wiedzieć jakich grzechów nie popełniać.

1. Brak opracowanego planu

Większość osób podejmuje spontaniczną decyzję o odchudzaniu. Stają na wadze, widzą ukazujące się cyfry i w chwili rozpaczy krzyczą „przechodzę na dietę!”. Kupują gazetę, wybierają pierwszą z brzegu dietę i zaczynają stosować. Odchudzanie to proces, który powinien być zaplanowany, a co najważniejsze dostosowany do naszego ciała i naszych potrzeb. Dlatego zamiast próbować wszystkich dostępnych diet, lepiej zrobić badania, udać się do specjalisty i wraz z nim opracować cały plan. Ustalamy określone cele, do których będziemy dążyć. Nasze cele jednak powinny być realne. Zrzucenie 10kg w ciągu 1 miesiąca jest mało prawdopodobne. Zdrowe i bezpieczne odchudzanie jest powolne. Fizjologiczny spadek masy ciała wynosi ok. 0,5 kg na tydzień. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i odchudzanie zaplanować na kilka miesięcy.

2. Wybieranie diety monotonnych

Nasz entuzjazm do odchudzania może zostać skutecznie zniszczony poprzez jednorodną, mało urozmaiconą dietę. Jedzenie tylko kilku produktów sprawia frajdę przez kilka dni, potem staje się dużym wyrzeczeniem i katuszą. Jak pisaliśmy, diety odchudzające trwają w czasie, więc aby wytrwać do zamierzonej masy ciała, to co mamy na talerzu powinno sprawiać nam przyjemność. Im bardziej urozmaicone jedzenie, im bardziej zgodne z naszymi upodobaniami, tym mniej odczuwamy reżim dietetyczny i nasza motywacja do chudnięcia utrzymuje się na wysokim poziomie.

3. Wybieranie diety o zbyt niskiej wartości energetycznej

To główny problem z jakim borykają się klienci naszego cateringu dietetycznego. Większość z nas ma w głowie błędne przekonanie, że więcej się chudnie jedząc mniej. W nurcie tego myślenia, często wybieramy diety typu 1000 czy 1200 kcal. Niestety takie diety, stosowane przez długi czas obijają się efektem jojo. Dlaczego? Nasze ciało bardzo boi się okresów głodu. Jest tak zaprogramowane, że jak tylko poczuje niedobór energii, zaczyna łapczywie ją magazynować. Nasz organizm potrzebuje pewnego poziomu energii, aby wszystkie procesy metaboliczne, prawidłowo przebiegały. I my musimy wraz z posiłkami mu ją dostarczyć. W innym przypadku zaczyna się proces zatrzymywanie energii w postaci tkanki tłuszczowej i zaczynamy tyć. Dlatego wartość energetyczna diety powinna być dostosowana do każdego z nas.

4. Pomijanie posiłków, jedzenie nieregularne

Ten punkt ściśle wiąże się z powyższym. Ambitne postanowienie „dzisiaj nic nie jem” najczęściej kończy się wielka ucztą i zaburza pracę naszego ciała. Omijanie posiłków, podobnie wprowadza zamęt w naszym ciele. Nasz organizm nie jest w stanie przewidzieć ile dostarczymy mu energii w ciągu dnia, dlatego przezornie zaczyna ją magazynować. Proces ten nakręca zwiększanie masy ciała. Jeśli chcemy chudnąć, pierwsze co powinniśmy zrobić to jeść posiłki o mniej więcej stałych porach i w równych odstępach czasu.

5. Skupianiu się na produktach typu light

Jedzenie lekkich posiłków ułatwia nam proces trawienia i dzięki nim nie czujemy się ociężali. Jednak takie posiłki nie mają związku z produktami light. Produkty te są reklamowane jako bez cukru, bez tłuszczu czy niskokaloryczne. Niestety zawierają dużo innych substancji, które mogą niekorzystnie działać na nasze zdrowie. Dlatego lepiej wybierać produkty naturalne, które nie uległy przetworzeniu.

6. Wypijanie zbyt małej ilości płynów

Woda jest niezbędnym składnikiem naszej diety. To dzięki niej i prawidłowemu nawodnieniu naszego ciała, nasza skóra, włosy błyszczą, a my cieszymy się dobrym samopoczuciem. Podczas procesu odchudzania tym bardziej jej potrzebujemy. Spalając tkankę tłuszczową, uwalniamy szereg toksyn  w niej zmagazynowanych. Woda ułatwia usuwanie ich z naszego ciała. Woda również napędza metabolizm, dzięki czemu jesteśmy w stanie więcej schudnąć. Warto zadbać o prawidłowe nawodnienie, pijąc ok. 30 ml wody na każdy kg ciała, wybierając warzywa oraz owoce w nie obfitujące.

7. Powrót do przeszłości

Większość z nas uważa, ze diet odchudzająca ma swój początek i koniec. „Muszę się odchudzić do świąt, do wesela, do wakacji”- mówimy. Po osiągnieciu zamierzonego celu zaczynamy popuszczać swoje dietetyczne ryzy i powoli na nasze talerze zaczynają trafiać słodycze, przekąski i inne zakazane produkty. Zaczynamy powrót do naszego sposobu żywienia. Warto więc myśleć o diecie jako o zmianie swojego sposobu żywienia, nie na tydzień, miesiąc czy rok, ale na stałe. Tak by diety odchudzające nie były nam potrzebne.