Artykuły

5 sposobów na to, jak nie marnować jedzenia


5 sposobów na to, jak nie marnować jedzenia

Wyrzucanie żywności i w ten sposób jej marnowanie to większy problem niż wielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę. W rzeczywistości prawie jedna trzecia całej żywności produkowanej na świecie jest wyrzucana lub marnowana z różnych powodów. Odpowiada to blisko 1,3 miliarda ton rocznie. Do najczęściej wyrzucanych w Polsce produktów zalicza się pieczywo, następnie owoce, wędliny, warzywa i jogurty.

Wyrzucanie potraw nie tylko marnuje nasze pieniądze. Zużyte produkty żywnościowe trafiają na wysypiska śmieci, gdzie gniją i produkują metan, który jest drugim najczęściej spotykanym gazem cieplarnianym. Innymi słowy, wyrzucanie żywności przyczynia się do zmiany naszego klimatu.

Warto więc każdego dnia starać się zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia. O tym w jaki sposób można przeczytać w tym artykule.

1. Kupuj z głową

Większość ludzi ma tendencję do kupowania większej ilości żywności, niż realnie potrzebuje.  Chociaż kupowanie hurtem, dużych paczek może być wygodne, badania wykazały, że ta metoda zakupów prowadzi do większego marnowania żywności. Aby uniknąć kupowania większej ilości żywności niż potrzebujesz, planuj posiłki.  Przygotuj listę produktów, które musisz kupić i trzymaj się jej.  Pomoże Ci to ograniczyć kupowanie pod wpływem impulsu i marnowanie żywności. Postaraj się kupować tyle jedzenia, aby bez większego problemu wykorzystać je do czasu kolejnych zakupów. Na zakupy wybieraj się co kilka dni, a nie raz w tygodniu robiąc zakupy hurtowe. Są również osoby, które doceniają cateringi dietetyczne i serwowane przez nie diety pudełkowe – cała potrawa jest już podana, co skutecznie zmniejsza ilość odpadków.

2. Prawidłowo przechowuj żywność

Niewłaściwy sposób przechowywania jedzenia prowadzi do psucia się go. A jest to jedna z podstawowych przyczynach, dla której wyrzuca się jedzenie. Wiele osób nie ma pewności, jak przechowywać owoce i warzywa, co może prowadzić do ich przedwczesnego dojrzewania i ostatecznie do szybszego się jej zepsucia. Np. ziemniaki, pomidory, czosnek, ogórki i cebula nigdy nie powinny być przechowywane w lodówce. Te produkty powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Kolejny ważny sposób, na zmniejszanie ilości zepsutej żywności jest oddzielanie żywności wytwarzającej więcej etylenu od tych, które jej nie zawierają. Etylen sprzyja dojrzewaniu owoców i może prowadzić do szybkiego zepsucia. Do żywności wytwarzającej etylen podczas dojrzewania należą:

  • Banany
  • Awokado
  • Pomidory
  • Brzoskwinie
  • Gruszki
  • Szczypiorek

Należy więc trzymać te produkty z daleka od tych wrażliwych na etylen, takich jak ziemniaki, jabłka, warzywa liściaste, jagody i papryki, aby uniknąć przedwczesnego ich zepsucia. Pamiętaj również, aby zachować odpowiednią kolejność spożywania produktów spożywczych – w pierwszej kolejności wybieraj te z najkrótszym terminem przydatności do spożycia.

3. Kupuj produkty wyglądające nie idealnie

Wiele owoców i warzyw jest wyrzucanych, ponieważ ich rozmiar, kształt lub kolor nie pasuje do tego, jak sądzimy, że te "powinny" wyglądać. Nie wyglądają idealnie, mają plamki lub inne niedoskonałości.  Jednak w większości przypadków produkty te są bardzo smaczne i dobre do jedzenia, a kupowanie ich na targu lub w sklepie spożywczym pomaga wykorzystać jedzenie, które w przeciwnym razie mogłoby zostać rzucone.

4. Miej plan B

Powiedzmy, że planujesz zrobić kolację dla znajomych i kupujesz kilka opakowań sera. Ale zużywasz tylko połowę. Co zrobić z resztą? Wymyśl inny przepis w którym wykorzystasz pozostałą część. Podobnie jeśli zostaną ci resztki obiadu – co możesz zjedz w kolejny dzień, albo zmodyfikuj potrawę i zrób coś nowego.  

5. Wykorzystuj metody przechowywania jedzenia

Zrobiłaś za dużą ilość potrawy i nie jesteś w stanie jej zjeść zanim się zepsuje? Możesz ją zamrozić i wykorzystać za jakiś czas. Wiele produktów spożywczych nie traci na swojej wartości jeśli będą zamrożone. Dobrym sposobem jest także wekowanie potraw oraz suszenie owoców lub warzyw.